Karty kredytowe – wady i zalety

Karta kredytowa - jedni uważają ją za zwykły kawałek plastiku, który banki pragną wcisnąć jak największej liczbie osób, inni zaś traktują ją jak pożyteczne narzędzie finansowe, dzięki któremu łatwiej jest przeżyć do ostatniego dnia miesiąca. Można powiedzieć, że opinii o kartach kredytowych jest tyle, co jej zwolenników i przeciwników. Jakie więc są jej pozytywne strony, a co sprawia, że się jej obawiamy?

Płacenie za zakupy i to bez posiadania pieniędzy na koncie? Tak! Brzmi dość naiwnie, ale w dzisiejszych czasach jest to możliwe, dzięki kartom kredytowym, które umożliwiają korzystanie z kredytu oprocentowanego 0%! Jednak trzeba pamiętać o tym, że gdy choć jeden dzień spóźnimy się ze spłatą, to jesteśmy zobowiązani do spłaty odsetek. I to bardzo wysokich. Można więc stwierdzić, że korzystanie z karty kredytowej jest zarazem najtańszym i najdroższym rodzajem kredytu dostępnym na rynku.

Jak to działa

Karty kredytowe działają na zasadzie buy now, pay later, czyli robimy zakupy, podajemy sprzedawcy kartę, on ją przeciąga przez terminal, a za wszystko możemy zapłacić później. Jeżeli w ciągu 54 dni (tyle zwykle wynosi nieoprocentowany okres korzystania z karty) spłacimy całość naszego zadłużenia, kredyt nie będzie nas nic kosztował. Jeżeli jednak się spóźnimy, to niestety będziemy musieli spłacić odsetki od wydanej kwoty.

Karta debetowa a karta kredytowa

Pamiętajmy, że karta kredytowa posiada określony limit, czyli ograniczenie, do którego jest możliwość zaciągnięcia zobowiązania. Co to oznacza? Z karty kredytowej korzystamy do określonej kwoty, która znajduje się w umowie - cała kwota jest własnością banku. Na karcie debetowej natomiast znajdują się zgromadzone przez nas środki, z których możemy korzystać, aż do ich wyczerpania.

By jednak nie popaść w długi, warto zastanowić się, czy to co mamy zamiar zakupić i sfinansować kartą kredytową, jest nam na pewno potrzebne. Jednak posiadanie tego typu karty może być pomocne, na przykład na tak zwaną czarną godzinę.

Plusy i minusy

Każde narzędzie finansowe posiada swoje pozytywne i negatywne strony, tak jest i w tym przypadku. Do mocnych stron należy bez wątpienia zaliczyć to, że karta kredytowa daje łatwy dostęp do gotówki w sytuacji awaryjnej. Pamiętać jednak należy, że o ile wypłata z bankomatu kartą debetową jest bezpłatna, tak tutaj trzeba zapłacić określony procent od wybieranej przez nas kwoty. Oczywiście można w prosty sposób to obejść. Jak? Przelać potrzebną nam kwotę z karty kredytowej na kartę debetową, wtedy idziemy do bankomatu i gotówkę wypłacamy bezpłatnie. Innym wspomnianym również wcześniej pozytywem jest możliwość robienia zakupów i płacenia za nie po ponad miesiącu - oczywiście za darmo. Wiele banków oferujących karty kredytowe, by zachęcić swoich klientów do korzystania z nich oferuje dodatkowe zniżki u swoich partnerów. Przykładowo, możemy taniej kupić bilet do kina, czy w swoim ulubionym sklepie zapłacić mniej za sukienkę lub po prostu kupić sobie dwie w cenie jednej :)...

Co więc ze słabymi stronami tego rozwiązania? Podstawowy minus to wysokie odsetki, które pojawią się, gdy nie uregulujemy na czas swojego zobowiązania. Jednak pamiętajmy, że nie ma nic za darmo. Bank godzi się i tak na wiele, daje nam przecież możliwość korzystania z jego kapitału aż do 54 dni, czyli dużo ponad miesiąc! Nie bądźmy więc złośliwi, myśląc i mówiąc, że karta kredytowa posiada tylko wady. Jakie są jej inne słabe strony? To zależy od tego, co każdy z nas uważa za słabą stronę. Może być nią przykładowo ryzyko popadnięcia w długi. Jednak pamiętajmy, że to od naszej woli zależy, czy tak się stanie. Jeżeli będziemy korzystali z karty, tak jak trzeba, to możemy nawet dzięki niej zyskać! Trzeba tylko dobrze pomyśleć, a dodatkowy dochód może w prosty sposób wpaść do naszej kieszeni...